Jak poznać górski folklor

Przyjeżdżając w góry turyści chcą zapoznać się z górami i tutejszym folklorem. Można go poznawać na wiele sposobów, nie tylko wędrując po górach. Tatrzańskie szlaki dostarczają turystom wielu pozytywnych wrażeń. Góry i górski folklor, to jednak nie tylko tatrzańskie szczyty. Swoje odbicie mają one w wielu dziedzinach życia.

Górskie budownictwo

Strome strzeliste dachy i drewniane ściany z niewielkimi oknami. Taki styl budownictwa został przez lata wypracowany w terenach górskich. Drewniane konstrukcje nie tylko chronią przed zimnem, ale także pozwalają konstrukcji utrzymać duży ciężar. Strome dachy sprawiają, że śnieg zalegający zimą nie powoduje zawalenia się domu. Ponadto drewno w górskich terenach z racji ilości lasów jest najłatwiej dostępnym materiałem.
Wybierając się w góry koniecznie trzeba choć raz wynająć drewniany domek. Skrzypiąca podłoga i trzeszczące podczas halnego ściany sprawią, że górski klimat zapamięta się na długo.
Nowych, drewnianych domków budowanych na styl góralski w Zakopanem i okolicach powstaje coraz więcej. Są to małe chaty przeznaczone pod wynajem.

Regionalna kuchnia

Swoje odbicie góry mają także w kuchni. Specjały z jakich słynie Podhale również podyktowane zostały surowym klimatem. Jagnięcina, oscypki, moskole, czy kwaśnica to obowiązkowe pozycje w menu, które trzeba spróbować przyjeżdżając w góry.
Oscypki wyrabiane są z domieszką mleka owczego. Stały się one bardzo popularne przez dużą ilość owiec, które doskonale radzą sobie z surowym klimatem. Stąd także jagnięcina w menu dań mięsnych.
Moskole oraz inne placki oparte na ziemniakach jako głównym składniku również zawdzięczane są górom.

Zwyczaje i gwara

Na Podhalu z roku na rok coraz mniej osób mówi tradycyjną gwarą. Górale, aby zachować dziedzictwo kulturowe swoich przodków wybudowali Domy Ludowe, gdzie odbywają się spotkania podczas których młodzież i dorośli mogą uczyć się tańca, śpiewu i gwary.
W tych domach organizowane są wieczory poetyckie, gawędy i występy zespołów regionalnych, na które wstęp jest bezpłatny.
Będąc w Zakopanem lub okolicznych miejscowościach warto się wybrać do jednego z takich domów aby poznać góralską kulturę i folklor.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *