PIenieny spływ dunajcem

Spływ przełomem Dunajca – atrakcja obowiązkowa podczas urlopu w Zakopanem w sezonie letnim

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Zakopane gwarantuje udany odpoczynek. Posiada cały wachlarz najróżniejszych atrakcji, wciąga i ma w sobie pewnego rodzaju siłę, która każe do niego wracać. Jeśli planujesz tam urlop, na pewno zastanawiasz się nad sposobami spędzania czasu. Mamy ekstra propozycję – wybierz się na spływ Dunajcem.

Poznaj magiczne krajobrazy i zrelaksuj się

Kto powiedział, że górskie uroki można odkrywać wyłącznie będąc na lądzie? Doskonałym pomysłem jest poznawanie otoczenia z pokładu drewnianej tratwy. Płyniesz rzeką, słyszysz szum wody, wokół fascynująca przyroda, majestatyczne szczyty, wapienne turnie – w takich okolicznościach z pewnością można się wyciszyć, odprężyć i zupełnie oderwać od wszystkiego, co wywołuje stres. Gwarantujemy, że na twojej twarzy zagości szeroki uśmiech. Scenerie, jakie będą ci się rzucały w oczy, wywołają niemały zachwyt. Szybko uznasz, że wycieczka tratwą, to ciekawy sposób na podziwianie krajobrazów.

Przełom Dunajca – światowy pomnik przyrody

Dunajec płynie w wyżłobionym wąwozie skalnym, ma kilka ostrych zakrętów, a trzy z nich przekraczają kąt 130°. Widok na urwiste ściany sięgające od 300 do 500 metrów nad wodę, jest zachwycający. Przełom Dunajca bez wahania uznajemy za niezwykle malowniczy zakątek. Trzeba dodać, że można go także określić mianem tajemniczego, ponieważ jego powstanie nadal budzi dyskusje. Górale nie przyjmują naukowych wyjaśnień, za to chętnie opowiadają rozmaite legendy na ten temat. Jedna z nich głosi, że przełom powstał za sprawą rycerza Ferkowicza, który miał tamtędy gonić króla węży, inna, iż Bolesław Chrobry osobiście wybił mieczem ujście Dunajcowi. Nie brakuje w tych historiach postaci Janosika. Podobno uciekając przed hajdukami przeskoczył rzekę i do dziś na skale widnieją ślady jego kierpców. Ile w tym wszystkim prawdy? Nie mamy pojęcia, jedno natomiast jest pewne – zakątki, które są nie tylko olśniewające, ale też zagadkowe budzą większe zainteresowanie.

Dawniej spływy Dunajcem organizowane były wyłącznie na ważne okazje. Brali w nich udział np. odwiedzający królów w zamkach w Niedzicy i Czorsztynie. Teraz każdy, kto tylko ma na to chęć może wsiąść na flisacką tratwę i ruszyć poznawać najbardziej czarujące zakątki.

Nie zaprzeczysz chyba, że jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych na naszym kontynencie zasługuje na uwagę? Uwaga – spodziewaj się dodatkowych atrakcji. Organizatorzy spływów program wycieczki wzbogacają m.in. o zwiedzanie zamku w Niedzicy, lub spacer po zaporze. Czeka cię więc masa pozytywnych emocji.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *