Zakopane – atrakcje latem i zimą

W Polsce są dwa wypoczynkowe „zagłębia”. Morze i góry. Przy czym o ile morze jest atrakcyjne tylko latem, o tyle w góry można jechać o każdej porze roku. Zakopane jest gotowe na turystów praktycznie przez okrągły rok. Hotele, pensjonaty, apartamenty i domki na wynajem nawet jeśli wykorzystują wiosenne i jesienne osłabienie sezonu na drobne remonty, nie zamykają swoich podwojów równocześnie, więc zawsze jakiś nocleg tutaj się znajdzie.

Obowiązkowe punkty programu
O ile dopisuje pogoda, a jest ona istotna z uwagi na bezpieczeństwo turystów, najchętniej wybierane są piesze górskie wycieczki. Morskie Oko, Giewont czy Kasprowy Wierch w wakacje przeżywają prawdziwe oblężenie. Na Kasprowy można się wybrać także zimą, ponieważ za wyjątkiem krótkich przerw eksploatacyjnych kolej linowa kursuje tam cały rok. Na górze funkcjonują dwa krzesełkowe wyciągi narciarskie, więc i w ten sposób można spędzić wolny czas. Przy słabszej pogodzie na pewno warto odwiedzić Krupówki z bogatą ofertą gastronomiczną, jedzenie można znaleźć tu w dowolnych odmianach. Innym punktem wartym zobaczenia jest Gubałówka, na którą wiodą dwa wyciągi krzesełkowe, kolej linowo-terenowa, a jeśli ktoś chce się dostać na górę własnym samochodem, musi wziąć pod uwagę że na samym deptaku jest zakaz ruchu, ale tuż przed znakiem są trzy spore parkingi.

Alternatywy spędzenia wolnego czasu
W Zakopanem ciężko się nudzić. Nawet jeśli przyjedziemy tu z dziećmi. Poza górskimi spacerami jest sporo atrakcji niezależnych od pogody. Sala zabaw dla dzieci, dom do góry nogami, muzea całkowicie poważne (Tatrzański Park Narodowy) i te już mniej serio (muzeum figur woskowych). Latem można podziwiać widoki z Gubałówki jeżdżąc na quadzie, czy na rowerze (jest wypożyczalnia) a w zimie oprócz nart można wziąć udział w wycieczce skuterami śnieżnymi, czy pojechać psim zaprzęgiem. Osoby religijne mogą zwiedzić miejsca pobytu św. Jana Pawła II, który w 1997 r. spędził kilka dni odpoczywając w Zakopanem podczas pielgrzymki do Polski.

Poza Zakopanem
Zakopane jest także bazą wypadową w inne miejsca. Dolina Chochołowska, czy Kościeliska, spływ Przełomem Dunajca, który można odbyć w tradycyjnej flisackiej tratwie, ale również w pontonie z przewodnikiem, lub samodzielnie kajakiem. W Nowym Targu jest lotnisko sportowe, gdzie można zaliczyć skok spadochronowy, lub obejrzeć Tatry z góry, z pokładu awionetki. Niedaleko jest także kilka pasm górskich – Gorce, Pasmo Radziejowej, Pasmo Policy, Babia Góra – mniej wymagających i bardziej bezpiecznych, a znakomicie widać z nich Tatry.

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *